ממש כמו ברישום בעט ובטוש, גם בפיסול אני מחפש את המועט המחזיק את המרובה. אני אוהב לגלות, בכל פעם שהדבר עולה בידי, כיצד המתכת הקשה הזו נכנעת לקו הנשי המיוחד והרך, ומשתפת פעולה בשינוי תדמיתה החמורה
הציפוי המעניין, המשלב צבעי ברזל עם גווני ברונזה זהובים, חומים, צהובים ולעתים אפילו כחלחלים וירקרקים – מושך את העין ואת הלב ומעניק גם הוא חמימות מפתיעה למתכת הקרה לכאורה
התהליך החדשני והמורכב של ייצור הפסלים, מחייב אותנו להתחיל בייצורו של הפסל רק עם קבלת ההזמנה מכם, ולכן משך ההספקה של הפסלים הוא כ-20 עד 30 יום
במהלך ההזמנה ניתן לבחור בגודל הפסל. מי שמעוניין במידה שונה מן המידות המופיעות באתר, יכול לעשות זאת בפנייה אישית
עם זאת, כל הפסלים מיוצרים בסדרות מוגבלות וכל אחד מהם חתום וממוספר
אהוד דור

Sculpture in steel
Just like in drawing with a pen or a brush, in sculpture I am looking for minimalism which should hold, or define the whole.
Whenever possible, I like whenever possible, I like to discover how I can bring this hard steel to comply and accept the soft and feminine forms of my sculptures.
The interesting plating is a combination of iron color, golden bronze, browns, and yellows and sometimes even bluish and greenish tinges which attract and please the eye and the heart and add surprising warmth to the cold iron.
The complicated way of creating the sculptures forces us to start the production only upon receiving your order. Therefore the delivery time is about 3-4 weeks.
When ordering you can choose the size of the sculpture. Any different size of than those on our website can be arranged by contacting us directly.
Do note that every sculpture is produced in limited edition, signed and numbered.
Ehud Dor

1 2 3 4